Madonna dei Fiori — sanktuarium Matki Bożej Kwiatów

Sanktuarium Matki Bożej Kwiatów znajduje się w miejscowości Bra we Włoszech (60 km na południe od Turynu). Każdego roku pod koniec grudnia zakwitają tam drzewa dzikich śliwek, rosnące w miejscu objawienia się Matki Bożej. Chociaż w tym czasie często jest tutaj kilku, a nawet kilkunastostopniowy mróz, kwiaty nie przemarzają. Kwitnienie powtarza się rok rocznie od 1336 roku i stanowi niewytłumaczalną zagadkę dla współczesnej nauki.

Według kronik sanktuarium drzewa w miejscu objawienia nie zakwitły tylko dwa razy: w grudniu 1913 roku oraz w grudniu 1938 roku, a więc kilka miesięcy przed wybuchem pierwszej oraz drugiej wojny światowej.
Ciekawy jest również fakt, że w ciągu ponad 670 lat drzewa w miejscu objawienia kilkakrotnie kwitły dłużej niż zwykle, zawsze pozostawało to w ścisłym związku z ważnym dla Kościoła wydarzeniem:
— W grudniu 1877 roku drzewa nie zakwitły. Pierwsze kwiaty pojawiły się dopiero 20 lutego 1878 roku, w dniu wyboru następcy papieża Piusa IX, Vincenzo Gioachino Pecchi, który przyjął imię Leona XIII.
— Kiedy Całun Turyński był wystawiony na widok publiczny w 1898 roku, drzewa w sanktuarium w Bra kwitły przez cały czas ekspozycji — 3 miesiące. Podobna sytuacja powtórzyła się w 1978 roku, gdy przez kilka miesięcy Całun był udostępniony publiczności.
— Drzewa dzikich śliwek w sanktuarium w Bra zakwitły, gdy 23 listopada 1973 roku Całun Turyński po raz pierwszy pokazano w telewizji włoskiej.

Historia objawienia
29 grudnia 1336 roku mieszkanka Bra, młoda mężatka Egidia Mathis, będąca w zaawansowanej ciąży w drodze powrotnej do domu zatrzymała się przed figurą Matki Bożej, żeby pokłonić się Madonnie. Ścieżka była zaśnieżona, dookoła przykryte śniegiem zarośla; nagle zza krzaków wyskoczyli dwaj żołnierze i rzucili się na Egidię. Przerażona zwróciła się do Matki Bożej błagając o wybawienie z opresji. W tym samym momencie pojawia się świetlista postać Madonny, oślepieni jasnością żołnierze w przerażeniu uciekają. Kobieta upada na ziemię i wydaje na świat dziecko. Przy porodzie towarzyszy jej Przenajświętsza Matka, po czym znika. Egidia dochodzi do siebie, owija w szal niemowlę i z trudem dochodzi do domu. Na wieść o tym, co się wydarzyło, mieszkańcy wioski pośpieszyli do miejsca zdarzenia. Ogromne było ich zdziwienie, gdy zobaczyli, że pomimo mrozu i śniegu drzewa dzikich śliwek w miejscu objawienia Najświętszej Maryi Panny były pokryte białym kwieciem.
Od tego czasu niezwykłe kwitnienie dzikich śliw zimą w miejscu objawienia Matki Bożej powtarza się co roku (z wyjątkiem lat 1913 i 1938).

Cud zimowego kwitnienia śliwek zagadką dla naukowców
Zjawisko to jest badane przez naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego już od końca XVI wieku. Botanicy stwierdzili, że drzewa rosnące w miejscu objawienia w Bra to prunus spinosa. Są to bardzo popularne w regionie Piemontu dzikie śliwki o kolczastych gałęziach, które tworzą przydrożne zarośla w dolinach i na pagórkach; zwykle kwitną raz w roku w marcu lub kwietniu. Zadziwiający wyjątek stanowi tylko grupa kilkunastu drzew tej samej odmiany, które rosną przy sanktuarium.
Badania naukowe wykazały, że gleba przy sanktuarium w Bra, na której rosną drzewa prunus spinosa niczym szczególnym się nie wyróżnia: jest taka, jaka najczęściej występuje w tamtym regionie. Nie stwierdzono również żądnych oddziaływań geofizycznych, elektromagnetycznych czy klimatycznych, które mogłyby spowodować kwitnięcie drzew w grudniu.
W 2006 roku przeprowadzono ciekawy eksperyment: w miejscu objawienia posadzono sadzonki prunus spinosa. Jednak drzewa te nie zakwitły w grudniu. Można więc stwierdzić, że w grudniu zakwitają tylko te drzewa prunus spinosa, które rosły w miejscu objawienia MB 29 grudnia 1336 roku. Naukowcy nie wyjaśnili kwitnienia w mroźnym grudniu drzew dzikiej śliwy.

Wezwanie do nawrócenia
W miejscu objawienia Matki Bożej wybudowano małą kapliczkę. W 1626 roku powstało sanktuarium Matki Bożej Kwiatów. Wielu pielgrzymów przybywało, by złożyć hołd i podziękowania Najświętszej Matce. Wielu zostało uzdrowionych z różnych chorób, wielu się nawróciło.

Matka Boża poprzez swoje objawienia wzywa ludzi do nawrócenia. Prowadzi każdego człowieka do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Bo tylko w Nim jest zbawienie. Maryja jest Matką wszystkich ludzi, która troszczy się o życie wieczne każdego z nas; jest Pośredniczką wszystkich łask, a więc przez Nią dochodzimy do Chrystusa, przez Nią Jezus Chrystus dokonuje uzdrowień, przez Nią przybywający do miejsca uzdrowień pielgrzymi nawracają się. „Który Cię o Panno w niebie ukoronował” — Maryja jest Królową i jako Królowa wypełnia ważną misję Bożą wśród ludzi.

Ewa Tobiasz

Nabożeństwo pierwszych sobót

czytaj dalej

Uroczystości i święta

czytaj dalej

Copyright 2012–2021 Serwis Rycerstwa Niepokalanej Tradycyjnej Obserwancji